Την Τετάρτη 21/3 στις εγκαταστάσεις του ΒΑΟ διεξήχθη τουρνουά αγώνων ποδοσφαίρου μεταξύ των τμημάτων της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου. Αν και η μέρα ήταν βροχερή, η συμμετοχή των μικρών ποδοσφαιριστών ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Ο πρώτος αγώνας ήταν διάρκειας δύο δεκαπενταλέπτων, οι μικροί μας μπόμπιρες, γεννηθέντες 2012-13 preBambini εναντίον των γεννηθέντων 2011 Bambini, τελικό σκόρ 5-8.

IMG_3065[1]

Ακολούθησε αγώνας των Bambini εναντίον των preJunior 1, γεννηθέντων 2009-10 του κ.Θανάση με σκόρ 0-3.

IMG_3066[1]

Η νικήτρια ομάδα αντιμετώπισε τους συνομήλικους της, του τμήματος preJunior 2 του κ.Κώστα. Η ομάδα του κ.Θανάση αντιστάθηκε μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι αντίπαλοι ποδοσφαιριστές, που θα είναι συμπαίκτες στη νέα σεζον, έδειξαν ιδιαίτερη αγωνιστικότητα στο 30λεπτο που αγωνίστηκαν, 1-5 το σκόρ.

IMG_3070[1]IMG_3071[1]

Ακολούθησε ο πιο αμφίρροπος αγώνας της ημέρας. Το τμήμα preJunior 2, αποτελούμενο απο αθλητές γεννημένους 2010 και 2011, αντιμετώπισε το τμήμα Junior 2, που είναι τμήμα μικτό χρονολογικά με γεννηθέντες 2006,2007,2008. Οι μικροί έπαιξαν με περίσσιο θάρρος και τόλμη ενάντια στους »γίγαντες» του Junior 2. Με τρομερή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις έχασαν πληθώρα ευκαιριών. Ο τερματοφύλακας του Junior, γεννηθείς το 2007, κράτησε το μηδέν με εκπληκτικές επεμβάσεις. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επικράτησε, ο τερματοφύλακας των μικρών, γεννηθείς 2011, δέχθηκε ένα μακρινό δυνατό ψηλοκρεμαστό σούτ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Τελικό σκόρ 0-1.

IMG_3075[1]IMG_3076[1]

Τελευταίος αγώνας της ημέρας ήταν ο  30λεπτος  αγώνας  Junior 2 εναντίον Junior 1. Ο νικητής Junior 1 πηγαίνει στον τελικό της Παρασκευής, στον οποίο θα αντιμετωπίσει το Προπαιδικό.

IMG_3078[1]

Σας υπενθυμίζουμε οτι έχει προγραμματιστεί παρόμοιο τουρνουά  για την πρώτη Τετάρτη μετά το Πάσχα, στις 11/4 απο τις 17.00 έως τις 20.30. Δείτε αναλυτικά  το πρόγραμμα εδώ :