ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Κυριακή 14/10/2018 πραγματοποιήθηκε η 1η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Βυζαντινός στον 1ο αγώνα, από την επιστροφή του στις Εθνικές κατηγορίες, υποδέχτηκε τον Απόλλων Καλαμαριάς.

Το γήπεδο φιλοξένησε αρκετό κόσμο στις κερκίδες του, και το ντέρμπι που παρακολούθησαν τους αποζημίωσε.

Ο αγώνας ξεκίνησε ελπιδοφόρα για την ομάδα του ΒΑΟ, αφού προηγήθηκε στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα σχετικά άνετα. Στην συνέχεια ο Απόλλων με εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να προηγηθεί, ακόμα και με 17 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο (22-39), αλλά η ομάδα των Συκεών κατάφερε να «μαζέψει» την διαφορά στους 10 πόντους μέχρι την ανάπαυλα (34-44).

Στην επανάληψη ο ΒΑΟ ήταν καταπληκτικός τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Γρήγορα πήρε τα ηνία του αγώνα και μέχρι την λήξη του παιχνιδιού κατάφερε να χτίσει και μια διαφορά 10 πόντων, με το τελικό σκορ να είναι 81-71.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΒΑΟ αγωνίζεται στο Αλεξάνδρειο (Κυριακή 21/10, ώρα 18:00) με αντίπαλο την ΜΑΚΑΜΠΗ.

ΒΑΟ-ΑΠΟΛΛΩΝ 81-71
Δεκάλεπτα: 20-28, 34-44, 55-54, 81-71
Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ. – Ηλιόπουλος

ΒΑΟ(Νομικός-Κατσής): Λεπτοκαρίδης 27 (4), Μπαγκντασαριάν 6, Πετρίδης 12, Τζουβάρας, Ζησόπουλος 2, Ταζόπουλος 10, Χότζα 7, Μαδεμλής, Πισιώτης 2, Βουνάκης 13 (3), Γιαννούλης, Πυδαράκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καραμιχάλης): Κουκουλίδης, Αποστόλου 12 (4), Μαχαιριανάκης 28 (2), Μυθιλλού, Παιταρης, Σαμαράς 10 (2), Αγραφιώτης 9 (1), Μόρας, Κατηρτζίδης, Ακριτίδης 4, Αθαναηλίδης 5, Γουναρόπουλος.