Την Κυριακή 27/1/2019 πραγματοποιήθηκε η 13η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με την οποία έκλεισε ο 1ος γύρος του πρωταθλήματος. Ο Βυζαντινός ταξίδεψε στην Ξάνθη για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Λεύκιππο.

Στο 1ο ημίχρονο η γηπεδούχοι με αρκετά εύστοχα τρίποντα βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους διαφορά. Στην επανάληψη όμως και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο, ο ΒΑΟ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι, όπου έφτασε να προηγείται με 3 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις λεπτομέρειες ο Λεύκιππος πήρε την νίκη με το τελικό 77-70.

Την ερχόμενη Κυριακή 3/2/2019 ξεκινάει ο 2ος Γύρος του πρωταθλήματος και ο ΒΑΟ αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά. Στην 1η αγωνιστική ο ΒΑΟ είχε κερδίσει με 10 πόντους διαφορά. Η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα των Συκεών αν θέλει να κοιτάζει την υπόθεση παραμονή με αισιοδοξία.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΒΑΟ 77-70

Δεκάλεπτα:  26-18, 43-33, 56-54, 77-70
Διαιτητές: Λαδάς – Παπαδόπουλος

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: (Αμοιρίδης): Στεργίου 7 (1), Κουμπάνης 20 (3), Κάλφας, Δώδος 6 (1), Παλλάκης, Στασινόπουλος 12, Νταβουλτζόπουλος 5, Δάτσης, Κυφωνίδης 1, Χρήστου 17 (2), Σταματέλος 5 (1), Σταμπουλής 4.

ΒΑΟ (Νομικός – Κατσής): Λεπτοκαρίδης 16 (3), Μπαγκντασαριάν 8, Πετρίδης 20 (1), Τζουβάρας 6 (2), Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 5(1) , Χότζα 10, Μαδεμλής , Πισιώτης, Βουνάκης 2, Γιαννούλης 3.