ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Κυριακή 03/02/2019 πραγματοποιήθηκε η 14η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με την οποία ξεκίνησε ο 2ος Γύρος. Ο Βυζαντινός φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Καλαμαριάς, από τον τοπικό Απόλλωνα.

Η ομάδα των Συκεών έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου έβρισκε τις λύσεις σε όλες σχεδόν τις επιλογές του Απόλλωνα. Έτσι ήρθε το σκορ 34-42 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΒΑΟ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, αλλά η Καλαμαριά πλησίασε στον πόντο λίγα λεπτά πριν την λήξη, οι αθλητές του ΒΑΟ είχαν την ψυχραιμία και την συγκέντρωση να ξαναπάρουν μια μικρή διαφορά και έτσι ήρθε το τελικό 77-82.

Την ερχόμενη Κυριακή 10/2/2019 ο Βυζαντινός αγωνίζεται εντός έδρας στις 18:00 με την ομάδα της ΜΑΚΑΜΠΗ, με την οποία ισοβαθμεί στον βαθμολογικό πίνακα, με μοναδικό στόχο την νίκη και την συνέχεια της προσπάθειας της ομάδας για την παραμονή.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. – ΒΑΟ 77-82

Δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 54-63, 77-82
Διαιτητές: Γραικός – Αναστασιάδης

ΑΠΟΛΛΩΝ Κ. (Τσεσμετζής – Κεσίδης): Κουκουλίδης 2, Αποστόλου, Μαχαιριανάκης 17, Μυθιλλού 11, Τσιμπής 1, Παιταρης, Σαμαράς 11(3), Αγραφιώτης 19(4), Μόρας 2, Κατηρτζίδης, Ακριτίδης 8, Αθαναηλίδης 6.

ΒΑΟ (Νομικός-Κατσής): Λεπτοκαρίδης 17(2), Μπαγκντασαριάν 5, Πετρίδης 13(1), Τζουβάρας 8(2), Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 16, Χότζα 8, Πισιώτης 3(1), Βουνάκης 8(1), Γιαννούλης 4, Πυδαράκης, Ζαχαρίας.