ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Κυριακή 10/02/2019 πραγματοποιήθηκε η 15η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Βυζαντινός φιλοξένησε την ΜΑΚΑΜΠΗ.

Η ομάδα των Συκεών ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο με καταπληκτική άμυνα και έτσι ήρθε το 19-7 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΜΑΚΑΜΠΗ ανέβασε στροφές και μείωσε την διαφορά στο 41-34 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το ματς ήταν ντέρμπι, με τον πίνακα στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να δείχνει 57-52. Στο 4ο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε θρίλερ, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 60-60, αλλά ο ΒΑΟ κατάφερε να ξεφύγει πάλι και έτσι ήρθε το τελικό 71-67.

Την ερχόμενη Κυριακή 17/2/2019 ο Βυζαντινός ταξιδεύει στην Ξάνθη να αντιμετωπίσει την Ασπίδα. Ένα ματς που η ομάδα πρέπει να κερδίσει για να διατηρήσει τις ελπίδες της για την παραμονή.

ΒΑΟ – ΜΑΚΑΜΠΗ 71-67

Δεκάλεπτα: 19-7, 41-34, 57-52, 71-67
Διαιτητής: Δέλλας- Αναστασιάδης

ΒΑΟ (Νομικός – Κατσής): Λεπτοκαρίδης 17(3), Μπαγκντασαριάν 2, Πετρίδης 13(1), Τζουβάρας 4, Ταζόπουλος 7, Χότζα 12, Πισιώτης, Βουνάκης 12(2), Γιαννούλης 2, Μαγής, Ζαχαρίας, Πυδαράκης.

ΜΑΚΑΜΠΗ (Κοντός): Παπαμαστοράκης 3, Κλουντζός, Σκουφεζής 6, Σαμαράς, Πετράκης 21(3), Μπαδής 6(2), Σαββίδης 12, Αρούχ 19, Μυζίου, Αργυρίου, Βαρδάβας, Σαραφίδης.