ΔΙΠΛΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Κυριακή 17/3/2019 πραγματοποιήθηκε η 19η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Βυζαντινός φιλοξένησε τον Αίαντα Εύοσμου.

Οι αθλητές του ΒΑΟ παρουσιάστηκαν για 3 δεκάλεπτα όπως έπρεπε για να πάρει η ομάδα μια μεγάλη νίκη και ανάσα στην κούρσα της σωτηρίας, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η πολύ καλή άμυνα του Εύοσμου αλλά και οι λάθος επιλογές του ΒΑΟ έφεραν το παιχνίδι στον πόντο. Στο τελευταίο λεπτό ο ΒΑΟ κατάφερε σε 3 συνεχόμενες άμυνες να κλέψει την μπάλα αλλά και οι 3 επιθέσεις ήταν άστοχες και έτσι παρέμεινε το τελικό 54-55.

ΒΑΟ- ΑΙΑΣ 54-55

Δεκάλεπτα: 21-14, 34-26, 50-36, 54-55
Διαιτητές: Αναστασιάδης-Σελεβός

ΒΑΟ(Νομικός – Κατσής) Λεπτοκαρίδης 13 (3), Μπαγκατσαριάν 4, Πετρίδης 6(1), Τζουβάρας 3 (1), Ταζόπουλος 10 (2) Χότζα 3 Μαδεμλής 15, Νησιώτης, Βουνάκης, Πηδαράκης, Καδηγιαννάκης, Γκούφας.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος- Κόρκας): Βαρδής, Σκεμπής 6, Λαζαρίδης 24 (7), Γαϊτάνης, Ρόπουτης 8 (1), Καρασίμος 1, Παντόπουλος, Περιστεράκης 2, Σεκαδάκης 2, Νέσης 9 (1), Μπρουκς, Σαββίδης 3.

Την Τετάρτη 20/3/2019 στις 21:00 πραγματοποιήθηκε ο αγώνας για την 2η αγωνιστική, ο οποίος είχε ακυρωθεί για κακή εφαρμογή κανονισμών (δεν περάστηκε καλάθι του ΒΑΟ καθώς και είχε γίνει λάθος με τα ομαδικά φάουλ εις βάρος του ΒΑΟ) και έτσι ο ΒΑΟ ήταν αντίπαλος της ΜΑΚΑΜΠΗ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον.

Η ομάδα του ΒΑΟ δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε για την βαθμολογική σημασία τους ματς και ήταν πολύ κακή κυρίως επιθετικά αλλά και αμυντικά. Παρά την πολύ κακή εμφάνιση έφτασε το παιχνίδι στο 60-60 λίγο πριν το τέλος, αλλά η ΜΑΚΑΜΠΗ έκανε το 63-60. Ο ΒΑΟ μείωσε σε 63-62 και επίσης πραγματοποίησε και την τελευταία επίθεση του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει καλάθι και έτσι παρέμεινε το 63-62 και μαζί με αυτό το παιχνίδι ολοκληρώθηκε η αυτοκτονία για την ομάδα των Συκεών, αφού έχασε δύο συνεχόμενα παιχνίδια που θα μπορούσαν να την βγάλουν από τις θέσεις του υποβιβασμού.

ΜΑΚΑΜΠΗ-ΒΑΟ 63-62

Δεκάλεπτα: 13-14, 35-31, 49-40, 63-62
Διαιτητές: Γραικός-Βασιλόπουλος

Μακαμπή (Κοντός-Ξανθόπουλος): Παπαμαστοράκης, Θεολόγης 13(2), Κουντζός 8(1), Σκουφέζης, Σαμαράς 6(1), Πετράκης 10(2), Mπαδής 9(1), Aρούχ 14, Mυζίου, Σαραφίδης.

ΒΑΟ (Νομικός-Κατσής): Λεπτοκαρίδης 17(1), Μπαγκντασαριάν 2, Πετρίδης 6, Τζουβάρας, Ζησόπουλος 2, Ταζόπουλος 9, Χότζα 4, Μαδεμλής 11, Πισιώτης, Βουνάκης 8(2), Πυδαράκης, Καδηγιαννάκης 3(1).